Küçük Prens

Küçük Prens

küçük prens

-“Senin orada ki insanlar” dedi Küçük Prens,  bir bahçenin içinde binlerce gül yetiştiriyorlar ama yine de aradıklarını bulamıyorlar. Aslında aradıkları tek bir gülde ya da bir damla suda bulunabilir. Ama kördür gözler.İnsan ancak yüreğiyle baktığı zaman gerçekleri görebilir.

-Söz gelimi saat dörtte sen gelecek olsan,ben saat üçte mutlu olmaya başlarım. Her geçen dakika mutluluğum artar. Saat dört dedi mi meraktan yerimde duramaz olurum. Mutluluğumun armağanını veririm sana. Ama gelişi güzel gelirsen, içimi sana hangi saatte hazırlayacağımı bilemem.

-“Ve üzüntün hafiflediğinde (zaman bütün acıları hafifletir) beni tanımış olmak hep seni mutlu edecek, dostum olarak kalacaksın. Benimle gülmek isteyeceksin. Bunun için de arada bir pencereni açacaksın… Dostların gökyüzüne bakıp bakıp güldüğünü görünce çok şaşıracaklar! Onlara ‘Yıldızlar hep güldürür beni!’ diyeceksin. Deli olduğunu düşünecekler. Oysa sen gökyüzünden sana nasıl bir oyun oynadığımı görüyor olacaksın”

-“Sevdiğiniz çiçek milyonlarca yıldızdan yalnız birinde bile bulunsa, yıldızlara bakmak mutluluğunuz için yeterlidir. ‘Çiçeğim işte şunlardan birinde’, deriz kendi kendimize.

“Bırakılmış eski bir deniz kabuğu gibi olacak kalbim. Eski deniz kabuklarına acınmaz ki!.”

-“Yıldızlardan birinde ben yaşıyor olacağım. Ben gülüyor olacağım bir tanesinde. Ve geceleyin gökyüzüne baktığında bütün yıldızlar gülüyor gibi olacak”

Ne kavranılmaz bi yer şu gözyaşı ülkesi!

Antonine de Saint – Exupery

Yer: Polonez Köy / İstanbul – Temmuz /2014

24

No Responses

Write a response