Sevgi Dinçmen Gezi Günlükleri, Viyana – Müze Şehir

Hofburg İmparatorluk Sarayı

Bir sonbahar günü, sonbahar yüzlü insanların yaşadığı, sisli, puslu, müzisyenler kentine düştü adımlarımız. Sarayları, şatoları, katedralleri, müzeleri, opera binaları, kiliseleri, devasa bahçeleri ile canlı bir tarih sahnesi, açık hava müzesi ve sanat eseri gibi Viyana.

viyana-1

Schönbrunn Sarayı

Tuna nehri kanalı üzerine  düşen sis, pusa dönüşüyor pusun arkasından flu görünüyor şehir. Sokakları soğuk, düzenli, temiz, sakin.  İnsanları da sokaklarıyla benzer özellikler sergiliyor. Görünmeyen belli belirsiz sınırlar var insanlarla aralarında.

viyana-5

Hofburg Sarayı / Avusturya Milli Kütüphanesi

Kapılarında işgaller görmüş, odalarına hikayeler gizlenmiş, salonlarında davetler verilmiş, ihtişamın, zerafetin izlerini taşıyan Maria Teresa’ nın yazlık-kışlık  (Hofburg, Schönbrunn, Belvedere, Augarten) Saraylarında doğan bir çok prens ve prenses, bir çok Avrupa ülkesine kral ve kraliçe olmuş bu kentin gölgeleri,  o gölgelerde kaybolan ruhları var. Öyle ki hala o günlerin asaletini, aristokrat yapısını günümüze yansıtıyor.

Hep aynı duyguyu yaşatan kentler bunlar. Bir zaman makinesi ile geçmişte, eski bir çağda, bilmediğim bir yerde, bildiğim hayatları yeniden keşfediyor gibiyim.

viyana-4

Avusturya – Baden Kenti / Beethoven’ ın evi

 

Burası Mozart, Beethoven, Vivaldi, Franz Schubert gibi dünyaca ünlü bestecilere, bestelere, vals ve opera salonlarına ev sahipliği yapan dünyanın klasik müzik ve opera başkenti.

Bu müzisyenlerden hayatı ve içsel dünyası ile beni en etkileyen Beethoven’ dır. Dünyaca ünlü müzisyen, ömrünün bir bölümünden sonra sağır olmuş, sağır olduktan sonra en muhteşem eseri olarak kabul gören bir beste yapabilmiş; sesleri kulağında değil içinde duyabilmiş, hissedebilmiştir. Viyana da yaşadığı elli yıl boyunca yaklaşık seksen ev değiştirdiği rivayet edilir.  Asi, kızgın, hırçın, sisteme değil, insanı önemseyen yaşamı ve besteleri  de bu yönde şekillenen yalnız bir adamdır Beethoven.

Hayatınıza anlam katan, yaşamlarından etkilendiğiniz, “Ne güzel anlatmış – tam da beni tanımlamış” diye hissettiren; yazarların, şairlerin, müzisyenlerin izlerini taşıyan ortamlarda bulunmamın manası da tarifsiz elbette.   

viyana-3

Lıechtensteın Şatosu / Avusturya

Viyana’ na da yaşamayı, şato ve saray bahçelerinde gezinmeyi, müziğe doymayı hayal ettim kısa bir süre. Sonra ülkemi ve sevdiklerimi çok özlemiş hissederek; gitmenin içinde ki dönmenin değerini bilerek geldim Ankara’ ya. 

Viyana’ya yolunuz düşerse herşeyin aynı olmak zorunda olmadığını, mimarisi ile görsele taşıyan ünlü “Hundertwasser House” apartmanını görmeden,  Figlmüller Restaurant  da  şinitzel ve muhteşem patates salatasının, Cafelerinde leziz turta ve kahvelerin tadına bakmaktan dönmeyin.

viyana-6

Hundertwasser House / Avusturya

Geçen yıl bu zamanlarda hayatımın en heyecanlı yolculuklarından birine eşlik eden arkadaşım Şükran Soydar’a  yolculukların en güzel yanı olan; yeni yerler görme, yeni hayatlar tanıma, yeni arkadaşlar edinmenin karşılığı yeni dostlarım Sülbiye Kavrazlı ve Sezgi Kavrazlı‘ ya  teşekkürler…

viyana-7

Schönbrunn Sarayı

 

Sevgi Dinçmen / 2015 Ekim

Viyana – Avusturya 

 

viyana-2

 

54

No Responses

Write a response